www.szah.fora.pl

ahmadeusz - celem istnienia strony jest doskonalenie jakości naszego życia i osobowości. Wersja Testowa.

Forum www.szah.fora.pl Strona Główna -> Uwaga na daty! -> Pomyłka Dionizego? - to, że się pomylił wiadomo od 'zawsze'.
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Pomyłka Dionizego? - to, że się pomylił wiadomo od 'zawsze'.
PostWysłany: Pon 21:55, 04 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Rzeczpospolita - ksiądz Henryk Zieliński.

Chrystus narodził się wcześniej.

Kalendarz chrześcijański oparty jest na pomyłce, przyznał papież Benedykt XVI w swej książce „Jezus z Nazaretu".
Jak napisał Benedykt XVI, „obliczenie początku kalendarza – oparte na dacie urodzin Chrystusa – dokonane zostało przez Dionizjusza Mniejszego, który pomylił się o kilka lat".

Media na całym świecie podchwyciły te informację, uznając ją za sporą sensację: zwierzchnik Kościoła katolickiego „wywraca" kalendarz! Dionizjusz (Dionizy) Mniejszy (lub Mały) żył w latach ok. 470–544. Od 500 r. jako mnich mieszkał w Rzymie. Na polecenie papieża Jana I ustalił datę narodzin Chrystusa, określając, że było to 25 grudnia 753 roku od założenia Rzymu.

– To, że Dionizy Mniejszy się pomylił, wiadomo właściwie „od zawsze" – powiedział „Rz" redaktor naczelny katolickiego tygodnika „Idziemy" ksiądz Henryk Zieliński. – Mnie o tym uczono już w seminarium. Dionizy Mały pomylił się w datach panowania Heroda oraz Tyberiusza. Przyjmuje się, że tak naprawdę Chrystus urodził się siedem lat wcześniej, niż się powszechnie uważa – dodaje.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Wto 8:02, 09 Kwi 2024, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Chrystus 7 lat przed Chrystusem.
PostWysłany: Pon 21:56, 04 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Nasza Historia - Krzysztof Ogiolda.

Chrystus 7 lat przed Chrystusem.

Początek naszej ery liczymy od narodzenia Chrystusa. Nie całkiem dokładnie, bo mnich Dionizy Mały pomylił się o około 7 lat.

"Wybraliśmy liczenie lat od wcielenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, aby bardziej był widoczny początek naszej nadziei i by jaśniejszym światłem zabłysło dla nas źródło odnowienia ludzi, czyli tajemnica naszego Odkupienia" - pisał w 525 roku mnich Dionizy Mały, który jako pierwszy wprowadził do kalendarza tę datę narodzin Zbawiciela i przyjął jako początek rachuby czasu. Tak powstała nasza era zwana też chrześcijańską, nową albo - od imienia jej twórcy - dionizyjską.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Pią 17:51, 08 Mar 2024, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Jezus urodził się w 5 r. przed narodzeniem Chrystusa.
PostWysłany: Pon 22:07, 04 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Dziennik Gazeta Prawna, Robert Mazurek 24 grudnia 2017 - Ks. Naumowicz.

Ks. Naumowicz: Jezus urodził się przed narodzeniem Chrystusa [WYWIAD].

Dionizy Mniejszy nie dociekał, kiedy się urodził Jezus, tylko w 525 r. wykonał tablicę paschalną, która miała służyć do wyznaczania daty Wielkanocy. Przyjął za datę narodzin Jezusa 753 r. od założenia Rzymu i nie wyjaśnił, dlaczego tak zrobił - mówi w wywiadzie dla DGP ksiądz Józef Naumowicz, profesor nauk humanistycznych, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej. - Ani w grudniu, ani w szopce. Nic się nie zgadza.

To dlaczego Boże Narodzenie jest w grudniu?

Bo Kościół tak postanowił.

Jasne, po co pytać.

Zanim w IV w. ustanowiono święto Bożego Narodzenia, próbowano daty wiosennej, ale też była symboliczna.

Ta również jest symboliczna, bo zimowe przesilenie?

Właśnie tak, potrzebny był symbol, znak.

A kiedy urodził się Jezus?

Właśnie tego nie wiemy.

Żydzi w ogóle obchodzili urodziny?

Nie, i to jest problem. Ojcowie Kościoła – jak Orygenes – mówili, że w Piśmie Świętym są wspomniane dwa obchody urodzin i zawsze kończyły się one tragicznie. Jak urodziny Heroda, na których tańczyła Salome i w nagrodę zażyczyła sobie głowy Jana Chrzciciela.

Jezus nie obchodził więc urodzin.

Ani on, ani inni Żydzi – a ten zwyczaj przyjęli też chrześcijanie.

A teraz grubsza sprawa. To wcale nie było 2017 lat temu.

Ano nie było.

Bo się mnich pomylił.

Ależ Dionizy Mniejszy wcale się nie pomylił, bo on nie był historykiem i wcale tego nie badał. Proszę nie powtarzać takich rzeczy.

Zapomniałem, że ksiądz za pracę o nim uzyskał habilitację.

Dionizy nie dociekał, kiedy się urodził Jezus, tylko w 525 r., za pontyfikatu papieża Jana I, wykonał tablicę paschalną, która miała służyć do wyznaczania daty Wielkanocy. I w tej tablicy po prostu przyjął za datę narodzin Jezusa 753 r. od założenia Rzymu i nie wyjaśnił, dlaczego tak zrobił.

Kim był ów dżentelmen?

Dionizy Mniejszy, zwany też po polsku Dionizjuszem, pracował w sekretariacie papieskim w Rzymie, ale pochodził z Dacji, czyli dzisiejszej Rumunii... I nawet nie spodziewał się, że narobi takiego zamieszania.

Bo my jak za panią matką powtórzymy potem jego ustalenia?

Ale też nie od razu, bo dopiero dwa wieki później zaczęto używać tej daty w historiografii. Ciągle też jeszcze nie używano pojęcia „naszej ery” czy „od narodzenia Chrystusa”. To pojęcie jako pierwszy wprowadził na początku VIII w. Beda Czcigodny, mnich z Anglii, ale jeszcze w XII w. czy XIII w. papieże, gdy wysyłali listy, datowali je na rok swojego pontyfikatu.

Ale z drugiej strony słyszeliśmy, że w 999 r. był wielki zamęt i przerażenie, bo obawiano się, że zamiast 1000 r. będzie koniec świata.

To prawda, lecz to tylko pokazuje, że data narodzin Jezusa długo przedostawała się do świadomości chrześcijan.

Powiedzmy więc, kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Kilka lat przed narodzinami Chrystusa... (śmiech) Wiemy z relacji Józefa Flawiusza, że Herod umarł w 4 r. p.n.e., a Jezus urodził się za panowania Heroda, czyli musiało to być wcześniej. I tu hipotezy badaczy są różne.

Gdyby to ks. prof. Naumowicz miał decydować?

Najwięcej przemawia za tym, że Jezus urodził się w 5 r. przed narodzeniem Chrystusa...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Pon 14:48, 11 Mar 2024, w całości zmieniany 8 razy
Zobacz profil autora
Jezus urodził w erze 'przed Chrystusem'.
PostWysłany: Pon 22:19, 04 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Katolik.pl - ks. prof. Henryk Seweryniak.

Jezus urodził w erze „przed Chrystusem”.

O tym, czy Boże Narodzenie zastąpiło święta pogańskie i czy naprawdę nie wiemy, którego dnia urodził się z Jezus, z ks. prof. Henrykiem Seweryniakiem rozmawia Monika Białkowska.

Nie mogę nie zapytać o rok urodzenia Jezusa. Wielu odruchowo powie, że zerowy: tymczasem to zupełnie nie tak. Jezus urodził w erze „przed Chrystusem”.

– Wyliczanie tej daty zaczęło się w VI w., za papieża Jana I, który nie wiedzieć czemu mocno się tym przejmował – Panu Bogu jest to raczej obojętne. Ale to oznacza, że do VI w. chrześcijanie nadal liczyli czas według rachuby rzymskiej i ani św. Paweł nie wiedział, że umiera w latach sześćdziesiątych, ani Ignacy Antiocheński nie miał pojęcia, że żył na przełomie wieków. Wszystkie daty aż do VI w. dopisaliśmy im po fakcie.
Papież Jan zlecił jednemu ze znanych wówczas uczonych, Dionizemu Małemu, żeby obliczył, w którym roku urodził się Jezus – który rok w rachubie „od założenia Rzymu” uznać można za rok pierwszy ery chrześcijańskiej. Dionizemu z wyliczeń wyszło, że był to rok 753 od założenia Rzymu. Papież te dane przyjął, ogłosił, że od sześciuset lat żyjemy w nowej „erze chrześcijańskiej”, daty wstecz przeliczono, zaczęliśmy mówić o erze „przed Chrystusem” i „po Chrystusie”. I według obliczeń Dionizego Jezus rzeczywiście miał się urodzić w tym punkcie zero. Problem w tym, że Dionizy się pomylił – a kiedy do tego doszliśmy, było o wieki za późno, żeby cokolwiek tu zmieniać.

Skąd wiadomo, że się pomylił?

– Przede wszystkim nie prowadził żadnych obliczeń, tylko przyjął rok „na oko”, sugerując się datą śmierci Jezusa. Po drugie, wiemy dziś, kiedy umarł Herod Wielki. Według datacji Dionizego miałoby to miejsce przed narodzeniem Jezusa, podczas gdy Ewangelia Mateusza podaje – traktując to jako datę, a więc bardzo poważnie – że Jezus urodził się za czasów króla Heroda. Po trzecie, jeśli przyjmiemy datację Dionizego, nijak nie pasuje do niej spis Kwiryniusza, w którym musiał wziąć udział Józef z Maryją. Można o tym mówić długo, ale najważniejsze jest, żeby wiedzieć, że Jezus prawdopodobnie urodził się w 6 albo 7 roku „przed Chrystusem” – i że dla Boga i dla naszego zbawienia naprawdę – raz jeszcze to powtórzę – nie ma to najmniejszego znaczenia.

Dla zbawienia to nie ma znaczenia. Ma znaczenie dla ludzi, którzy potrzebują potwierdzenia w faktach przeciwko tym, którzy przekonują, że wierzymy w bajki. Tak budujemy swoją wiarygodność...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Pią 17:54, 08 Mar 2024, w całości zmieniany 6 razy
Zobacz profil autora
Jeśli uznamy daty Łukasza Chrystus urodził się po 6 roku n.e
PostWysłany: Pon 23:08, 04 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Dzieje.PL Starożytność - Dr hab. Robert Wiśniewski.

Jeśli więc uznamy datację Łukasza to Chrystus narodził się po 6 roku n.e.

Najstarszy ślad obchodzenia Bożego Narodzenia pochodzi z 354 r. (...)

Według św. Mateusza Chrystus narodził się za panowania Heroda Wielkiego, który zmarł w 4 roku p.n.e. W Ewangelii św. Łukasza czytamy zaś, że narodziny Jezusa nastąpiły w trakcie spisu ludności przeprowadzonego przez władze rzymskie. Palestyna przeszła pod zarząd Kwiryniusza około 6 roku n.e. Jeśli więc uznamy datację Łukasza to Chrystus narodził się po 6 roku n.e.
Nie wiemy o tym konkretnym spisie z innych źródeł, ale wiemy, że Rzymianie organizowali je głownie ze względów podatkowych. Z historii starotestamentowej wiemy, jaki jest ogólny stosunek wyznawców judaizmu do spisów ludności. W momencie gdy pierwszy taki spis miał zostać zarządzony Bóg miał zesłać karę na jego pomysłodawców.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Pią 17:55, 08 Mar 2024, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Wątpliwy koniec tysiąclecia.
PostWysłany: Czw 9:20, 07 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Tygodnik Przegląd - Krzysztof Tatarkiewicz - 3 stycznia, 2000

Wątpliwy koniec tysiąclecia.

Związanie początku naszej ery z datą narodzenia Chrystusa stawia od razu problem, w jakim stopniu data została poprawnie ustalona? O narodzeniu Chrystusa wspominają tylko dwie Ewangelie – oba te opisy (poza faktem narodzenia w Betlejem, co można zresztą podawać w wątpliwość) nie mają ze sobą nic wspólnego. Wedle św. Mateusza, Chrystus narodził się przed śmiercią Heroda Wielkiego, to jest przed marcem 4 przed n.Ch. Natomiast wedle św. Łukasza, urodzić się miał w czasie spisu, który miał być przeprowadzony w całym Imperium Romanum. Spisu takiego nigdy nie było, odbył się natomiast spis ludności w Palestynie (i Syrii) na przełomie 6 i 7 roku n.e. Data urodzin nie ma też żadnego potwierdzenia w pismach Ojców Kościoła. Skąd więc wziął się ten początek naszej ery? W pierwszej połowie VI wieku cesarze bizantyjscy przestali mianować konsulów, a przecież wedle ich imion nazywano poszczególne lata. Nie było wtedy zwyczaju określania lat przez podawanie roku panowania cesarza. Zresztą przy ówczesnych trudnościach komunikacyjnych w Europie Zachodniej pewnie często w ogóle nie wiedziano, kto i od kiedy panuje w dalekim Konstantynopolu. By więc ułatwić sytuację, włoski mnich Dionizy Mały (na zasadzie fałszywych i bezpodstawnych rozumowań, źle bowiem obliczył moment śmierci Heroda Wielkiego). (...)

Życzę sobie, nam i wszystkim naszym potomkom, by to nowe tysiąclecie – kiedykolwiek bądź się ono zaczęło lub zacznie – było najlepsze ze wszystkich dotychczasowych tysiącleci historii ludzkiej.

Krzysztof Tatarkiewicz, matematyk, znawca teorii różniczkowych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Pią 17:47, 08 Mar 2024, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
ROK 2000 POCZĄTKIEM TRZECIEGO TYSIĄCLECIA?
PostWysłany: Czw 10:19, 07 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





ROCZNIKI HUMANISTYCZNE Tom XLVIII, zeszyt 2 – 2000 ZESZYT SPECJALNY - HENRYK WĄSOWICZ Lublin

ROK 2000 POCZĄTKIEM TRZECIEGO TYSIĄCLECIA?

Przy zbliżaniu się˛ do okrągłych dat kalendarza pojawiają się w mediach, często sprzeczne ze soba, informacje na temat rachuby lat. Pytanie – co jest końcem, a co rozpoczyna następne, półwiecze, stulecie czy tysiąclecie staje
si wtedy szczególnie aktualne. W ostatnich kilku latach medialne dyskusje na tematy milenijne były tym gorętsze, im bardziej zbliżaliśmy się˛ do końca roku 1999. Bardzo często można było wtedy przeczytać´ i usłyszeć´, iż jest to ostatni rok milleniuim (sic!) 1 i na zabawach sylwestrowych (31 XII) hucznie pożegnamy stare i wejdziemy w nowe – trzecie tysiąclecie. Tytuły i częste napisy głoszące – rok 2000 początkiem trzeciego tysiąclecia – można było zauważyć w różnych miejscach, poczynając od prasy, a kończąc na audycjach radiowych i telewizyjnych. (...)

Problem – jak liczyć lata i dłuższe przedziały czasowe, nie jest zjawiskiem współczesności. Z chronologią, a co za tym idzie z rachubą i oznaczaniem czasu, mieli już kłopoty mieszkańcy starożytnego Rzymu. O ich bezradności w tej materii nie bez ironii wyraził się Wolter, kiedy powiedział, iż:

„Wodzowie rzymscy zawsze zwyciężali, ale nigdy nie wiedzieli, kiedy to było." (...)

Wszystkie te i podobne nieścisłości rachuby lat związane z naszą erą – licząc lata od narodzin Chrystusa, które przysparzają kłopotów w życiu codziennym, mają swój początek w komputystyce rzymskiego mnicha Dionizego Małego († ok. 550 r. w Rzymie), który jako pierwszy przeniósł na tamtejszy grunt w postaci tablic paschalnych aleksandryjską sztukę obliczania dat Wielkanocy. (...)

Na tym miejscu trzeba jeszcze zaznaczyć, iż ustalenie dokładnej daty narodzin Chrystusa – dzień miesiąca – nie jest dziś możliwe. (...) Jeżeli zaś chodzi o date˛ roczną narodzin Chrystusa, to według ustaleń współczesnych badaczy jest ona wcześniejsza w stosunku do tej, jaką się przypisuje Dionizemu Małemu – 25 XII 753 rok od założenia Rzymu (...)

Wracają do nowej ery Dionizego Małego, należy zaznaczyć, iż rachuba lat Pańskich była na Zachodzie ideą ze wszech miar nową. W owych czasach ze względu na szacunek dla osób świętych nie używano świąt, zwłaszcza Pańskich, do jakichkolwiek datacji. Maniera zapisywania dat za pomocą nazw świąt kalendarza pojawi się˛ i wejdzie do powszechnego użycia dopiero od XII stulecia. (...)

Na koniec tych rozważań´ jeszcze tylko mała refleksja autora tych słów, który też ma czasami kłopoty z kalendarzem. Łatwiej jest o jedność zasad w rachubie czasu wśród grupy uczonych niż˙ miliardów ludzi z ich własnymi
instrumentami chronologicznymi: erami, początkami roku, miesiącami, czyli tym wszystkim, co składa się na proste, acz pełne różnych treści słowo – kalendarz.

Przypis 1) Jeżeli mamy być dokładni w liczebnikach łacińskich, to określając rocznice˛ roku dwutysięcznego powinno się˛ mówić´ bimillenium – drugie tysiąclecie, a nie, jak to się˛ powszechnie słyszy w mediach niepoprawnie: millenium – tysiąclecie. Mozina przyjąć´ na rok 2000 określenie nasze milleniuim – domyślnie nasze (drugie) tysiąclecie. Przy okazji warto także zwrócić uwagę˛ na wymawianie roku 1000. Poprawnie powinno być rok tysiączny, w roku tysiącznym, a nie jak się˛ zawsze słyszy i czyta – rok tysięczny. Zob.: Słownik Języka Polskiego, t. III, Warszawa 1985, s. 566.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Pią 17:46, 08 Mar 2024, w całości zmieniany 13 razy
Zobacz profil autora
Kiedy się rozpoczyna trzecie tysiąclecie?
PostWysłany: Czw 10:42, 07 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy — 1999

Kiedy się rozpoczyna trzecie tysiąclecie?

CZY zetknąłeś się z poglądem, iż trzecie tysiąclecie nie rozpocznie się w roku 2000, lecz w 2001? Poniekąd jest on słuszny. Jeżeli przyjmiemy, że Jezus Chrystus urodził się — jak wielu niegdyś przypuszczało — w roku, który teraz nazywamy 1 rokiem p.n.e., wówczas drugie milenium rzeczywiście upłynie 31 grudnia 2000 roku (nie 1999), a trzecie zacznie się 1 stycznia 2001 roku. Obecnie jednak niemal wszyscy uczeni są zgodni co do tego, iż Jezus Chrystus nie urodził się w 1 roku p.n.e. A zatem kiedy?

Kiedy Jezus przyszedł na świat?

Biblia nie wyjawia dokładnej daty narodzin Jezusa. Ale mówi, że stało się to „za dni króla Heroda” (Mateusza 2:1). Zdaniem wielu biblistów Herod zmarł w 4 roku p.n.e., a Jezus urodził się wcześniej — być może w 5 lub 6 roku p.n.e. Swoje wnioski dotyczące daty śmierci Heroda opierają oni na wypowiedziach Józefa Flawiusza, żydowskiego historyka z I wieku.

Jak podaje Józef Flawiusz, na krótko przed końcem życia króla Heroda wystąpiło zaćmienie Księżyca. Za dowód tego, iż Herod zmarł w 4 roku p.n.e., bibliści uznają częściowe zacienienie tarczy Księżyca, zaobserwowane 11 marca owego roku. Ale Księżyc został zaćmiony również w 1 roku p.n.e. — 8 stycznia całkowicie, a 27 grudnia częściowo. Nikt nie potrafi powiedzieć, które z tych trzech zjawisk miał na myśli Józef Flawiusz. Dlatego nie można na podstawie jego słów określić dokładnej daty śmierci Heroda. Nawet gdyby się udało, to bez dodatkowych informacji i tak nie zdołalibyśmy ustalić, kiedy urodził się Jezus. (...)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Czw 10:57, 07 Mar 2024, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Spór o nowe tysiąclecie.
PostWysłany: Czw 10:48, 07 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Dziennik Polski 31 grudnia 1999 - WŁODZIMIERZ KNAP

Spór o nowe tysiąclecie.

Dziś niemal wszyscy wiedzą, że Chrystus urodził się ponad 2 tysiące lat temu, prawdopodobnie na przełomie 7 i 6 r. p.n.e. Winny podania złej daty narodzin Jezusa jest mnich Dionizy Mały, który w VI w. popełnił niewielki błąd przy wyznaczaniu przełomowej w naszym systemie daty przyjścia na świat Chrystusa. Dionizy, otrzymawszy polecenie od papieża Jana I sporządzenia kalendarza, rozpoczął rachubę - jak to wtedy było w zwyczaju - od założenia starożytnego Rzymu. Próbując zgrabnie manewrować między świecką a religijną powinnością, mnich podzielił czas na dwie części: przed przyjściem na świat Jezusa i po jego narodzinach. Wyliczył, że Chrystus urodził się 25 grudnia, pod koniec 753 r. od daty założenia Rzymu. (...)

Magia roku 2000 działa jednak i na inne kultury, dla których 1 stycznia 2000 r. będzie niczym więcej niż kolejną datą w kalendarzu. Wyznawcy prawosławia Nowy Rok świętować będą 2 tygodnie po 1 stycznia 2000 roku. Żydzi natomiast mają obecnie rok 5759; ich kalendarz oparty jest na roku księżycowym, co powoduje, że rok żydowski zwykły ma 12 miesięcy, a przestępny - 13 miesięcy. W Chinach jest teraz 4697 rok, a 4698 rozpocznie się 5 lutego. W krajach muzułmańskich - z wyjątkiem Iranu - jest teraz rok 1419, a w rok 1420 wejdą one 6 kwietnia naszego 2000 r. Irańczycy mają teraz rok 1378 a następny powitają 21 marca.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Pią 17:45, 08 Mar 2024, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Chrystus urodził się (...) cztery lata przed Chrystusem...
PostWysłany: Pią 17:44, 08 Mar 2024
ahmadeusz
Administrator
 
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 2146
Przeczytał: 23 tematy

Ostrzeżeń: 0/7

Płeć: Mężczyzna





Pytania o millennium - Stephen Jay Gould

Stwierdzenie, że Chrystus urodził się co najmniej cztery lata przed Chrystusem należy do moich ulubionych oksymoronów.

(Oksymoron - sprzeczne słowa; metaforyczne zestawienie wyrazów o przeciwstawnym, wykluczającym się znaczeniu, np. gorzka słodycz, mądry głupek, jasna ciemność...)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ahmadeusz dnia Pon 14:52, 11 Mar 2024, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Pomyłka Dionizego? - to, że się pomylił wiadomo od 'zawsze'.
Forum www.szah.fora.pl Strona Główna -> Uwaga na daty!
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin