Poniedziałek 28 lutego
Jehowa przyjaźni się z tymi, którzy się Go boją (Psalm 25:14).
Dawid dowiódł, że jest odpowiedzialny i godny zaufania. Na przykład w młodości sumiennie zajmował się owcami swojego ojca. Czasami bywało to niebezpieczne. Pewnego razu wyjaśnił królowi Saulowi: „Kiedy twój sługa pasł owce swojego ojca, zdarzało się, że przychodził lew albo niedźwiedź i porywał owcę ze stada. Wtedy ruszałem za nim, powalałem go i ratowałem owcę z jego paszczy” (1 Samuela 17:34,35). Dawid czuł się odpowiedzialny za owce. Młodzi bracia mogą go naśladować, sumiennie wywiązując się z każdego powierzonego im zadania. Dawid już w młodym wieku nawiązał bliską, osobistą więź z Jehową. Była ona o wiele ważniejsza niż jego odwaga czy zdolności muzyczne. Jehowa był nie tylko jego Bogiem, ale też Przyjacielem — najlepszym Przyjacielem. Młodzi bracia, najważniejszą rzeczą, nad jaką możecie pracować, jest umacnianie więzi z waszym niebiańskim Ojcem.
Post został pochwalony 0 razy
Wtorek 1 marca Szczęśliwi jesteście, gdy (...) ludzie was
Wtorek 1 marca
Szczęśliwi jesteście, gdy (...) ludzie was nienawidzą (Łukasza 6:22).
Nie chcemy być nienawidzeni. Nie jesteśmy przecież męczennikami. Dlaczego więc możemy być szczęśliwi nawet wtedy, gdy jesteśmy nienawidzeni? Wymieńmy trzy powody. Po pierwsze, kiedy wytrwale znosimy nienawiść, zyskujemy uznanie Boga (1 Piotra 4:13,14). Po drugie, nasza wiara się uszlachetnia i umacnia (1 Piotra 1:7). I po trzecie, możemy liczyć na bezcenną nagrodę — życie wieczne (Rzymian 2:6,7). Krótko po zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie doświadczyli tego, o czym on mówił. Kiedy ich wychłostano i zakazano im głoszenia, cieszyli się. Dlaczego? Bo „okazali się godni znosić zniewagi ze względu na imię Jezusa” (Dzieje 5 wersety od 40 do 42). Ich miłość do niego była silniejsza niż strach przed nienawiścią wrogów. Dowodzili jej, stale głosząc dobrą nowinę. Dzisiaj wielu braci też wiernie służy Jehowie mimo różnych przeciwności. Wiedzą, że On ‛nie zapomni o ich pracy oraz o miłości, którą okazują Jego imieniu’ (Hebrajczyków 6:10).
Post został pochwalony 0 razy
Środa 2 marca Bóg (...) nawet włożył wieczność w serca ludzi
Środa 2 marca
Bóg (...) nawet włożył wieczność w serca ludzi (Kaznodziei 3:11).
Pomazańcy nie rodzą się z nadzieją niebiańską. To Bóg wzbudza ją w ich sercach. Rozmyślają o niej, rozmawiają o niej z Jehową i bardzo jej wyczekują. Co prawda nie potrafią sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać ich duchowe ciało (Filipian 3:20,21; 1 Jana 3:2). Ale nie mogą się doczekać chwili, gdy zajmą swoje miejsce w niebiańskim Królestwie. Drugie owce wyczekują tego, co jest naturalnym pragnieniem wszystkich ludzi — życia wiecznego na ziemi. Członkowie tej grupy nie mogą się doczekać dnia, kiedy zaczną przekształcać naszą planetę w raj. Tęsknią do czasu, kiedy będą budować domy, sadzić ogrody i wychowywać dzieci, które nigdy nie zachorują (Izajasza 65 wersety od 21 do 23). Wyobrażają sobie, jak będą przemierzać góry, lasy i morza, poznając niezliczone dzieła stwórcze. A przede wszystkim są poruszeni perspektywą, że ich więź z Jehową z każdym dniem będzie coraz silniejsza.
Post został pochwalony 0 razy
Czwartek 3 marca Spalił dom prawdziwego Boga (...)
Czwartek 3 marca
Spalił dom prawdziwego Boga (...) i zniszczył wszystko, co było cenne (2 Kronik 36:19).
Po inwazji armii babilońskiej o ziemi izraelskiej można było powiedzieć tylko tyle: „To nieużytek, nie ma tam człowieka ani zwierzęcia. Została wydana w ręce Chaldejczyków [Babilończyków]” (Jeremiasza 32:43). Jakieś 200 lat po spisaniu proroctwa Joela Jehowa posłużył się Jeremiaszem, żeby w związku z tym atakiem przepowiedział coś jeszcze. Napisał on, że najeźdźcy będą starannie szukać niegodziwych Izraelitów i ich powyłapują: „‚Oto wzywam wielu rybaków’, mówi Jehowa, ‚i ci będą ich łowić. Potem wezwę wielu myśliwych i ci będą na nich polować na każdej górze, wzgórzu i w rozpadlinach skalnych. W pełni odpłacę im za ich przewinienie i grzech’”. Ani oceany, ani lasy nie ukryją nieokazujących skruchy Izraelitów przed Babilończykami! (Jeremiasza 16:16,1.
Piątek 4 marca
Lot się ociągał (Rodzaju 19:16).
W krytycznym momencie życia Lot zwlekał z zastosowaniem się do polecenia Jehowy. Moglibyśmy uznać, że Lot był oporny, a nawet nieposłuszny. Jednak Jehowa z niego nie zrezygnował. „Ponieważ (...) mu współczuł”, aniołowie chwycili go i jego bliskich za ręce i wyprowadzili z miasta (Rodzaju 19:15,16). Jehowa mógł okazać Lotowi współczucie z kilku powodów. Może Lot nie chciał opuścić domu, bo bał się ludzi spoza miasta. Były też inne niebezpieczeństwa. Lot prawdopodobnie znał historię dwóch królów, którzy wpadli do dołów z asfaltem w pobliskiej dolinie (Rodzaju 14 wersety od 8 do 12). Jako mąż i ojciec z pewnością martwił się o rodzinę. Poza tym był bogaty, więc zapewne miał w Sodomie wygodny dom (Rodzaju 13:5,6). Oczywiście żaden z tych czynników nie usprawiedliwiał opieszałości Lota. Ale Jehowa nie patrzył na niego przez pryzmat jego błędu. Uważał go za „prawego człowieka” (2 Piotra 2:7,.
Post został pochwalony 0 razy
Sobota 5 marca Twoja młodzież (...) jest jak krople rosy
Sobota 5 marca
Twoja młodzież (...) jest jak krople rosy o świcie (Psalm 110:3).
Młody bracie, może minąć trochę czasu, zanim ci, którzy znają cię od dziecka, zaczną cię traktować jak dorosłego. Ale bądź pewny, że Jehowa widzi o wiele więcej niż twój młody wygląd. Dobrze wie, kim jesteś i na co cię stać (1 Samuela 16:7). Od Dawida możesz się też nauczyć tego, że powinieneś umacniać więź z Jehową. Dawidowi pomogło w tym przyglądanie się dziełom stwórczym. Rozmyślał, co takie dzieła mówią o ich Stwórcy (Psalm 8:3,4; 139:14; Rzymian 1:20). Poza tym polegaj na Jehowie i proś Go o siły. Załóżmy, że koledzy w szkole wyśmiewają się z tego, że jesteś Świadkiem Jehowy. Módl się, żeby Jehowa pomógł ci sobie z tym radzić. Stosuj się też do praktycznych wskazówek, które są zawarte w Słowie Bożym oraz opartych na nim publikacjach i filmach. Za każdym razem, gdy odczujesz pomoc Jehowy, twoje zaufanie do Niego wzrośnie. A kiedy inni zobaczą, że polegasz na Jehowie, będą cię darzyć większym zaufaniem.
Post został pochwalony 0 razy
Niedziela 6 marca Modlitwa prawych sprawia Mu [Jehowie]...
Niedziela 6 marca
Modlitwa prawych sprawia Mu [Jehowie] przyjemność (Przysłów 15:.
Bliscy przyjaciele z przyjemnością dzielą się ze sobą myślami i uczuciami. To samo można powiedzieć o naszej przyjaźni z Jehową. On wyjawia nam swoje myśli i uczucia w swoim Słowie. Z kolei my możemy mówić Mu o swoich najgłębszych myślach i uczuciach w modlitwie. A ponieważ Jehowa nas kocha, nie tylko słucha naszych modlitw, ale też na nie odpowiada. Czasami taka odpowiedź przychodzi szybko. Ale bywa, że musimy się o coś modlić dłuższy czas. Możemy jednak być pewni, że nasz Przyjaciel odpowie nam we właściwym momencie i w najlepszy sposób. Oczywiście odpowiedź może się różnić od tego, czego byśmy się spodziewali. Na przykład zamiast usunąć jakąś próbę, Jehowa może dać nam mądrość i siły, żebyśmy „mogli ją przetrwać” (1 Koryntian 10:13). Jak możemy okazywać wdzięczność za bezcenny dar modlitwy? Jehowa nie zmusza nas do modlitw, bo szanuje naszą wolną wolę. Zachęca nas jednak: „Nieustannie się módlcie” (1 Tesaloniczan 5:17).
Post został pochwalony 0 razy
Poniedziałek 7 marca Ten, kto wytrwa do końca, zostanie ...
Poniedziałek 7 marca
Ten, kto wytrwa do końca, zostanie wybawiony (Mateusza 24:13).
Uczestnik biegu długodystansowego patrzy na to, co znajduje się bezpośrednio przed nim, żeby nie wpaść na jakąś przeszkodę. Jeśli upadnie, szybko się podnosi i biegnie dalej. Nie koncentruje się na tym, co spowodowało jego upadek, ale na tym, żeby dobiec do mety i zdobyć nagrodę. W naszym symbolicznym biegu potykamy się wielokrotnie. Popełniamy błędy w tym, co mówimy i co robimy. Inni uczestnicy tego biegu też mogą popełnić błąd i nas zranić. Nie powinno nas to dziwić. Wszyscy jesteśmy niedoskonali i wszyscy biegniemy tą samą wąską drogą. Nie unikniemy więc tego, że od czasu do czasu nadepniemy sobie nawzajem na odcisk i damy innym „powód do narzekania” (Kolosan 3:13). Ale zamiast koncentrować się na tym, co nas zraniło, koncentrujmy się na przyszłej nagrodzie. Nie rezygnujmy z dalszego biegu. Gdybyśmy zaczęli nosić w sercu urazę i przestali służyć Jehowie, nie dotarlibyśmy do mety i nie otrzymalibyśmy nagrody. Co więcej, sami moglibyśmy się stać przeszkodą dla innych, którzy biegną wąską drogą prowadzącą do życia.
Post został pochwalony 0 razy
Wtorek 8 marca Królestwo to (...) zmiażdży wszystkie te
Wtorek 8 marca
Królestwo to (...) zmiażdży wszystkie te królestwa i położy im kres (Daniela 2:44).
Prorok Daniel opisał ogromny posąg wykonany z różnych metali. Jego części wyobrażają następujące po sobie potęgi światowe mające wpływ na lud Boży. Stopy posągu, składające się z żelaza zmieszanego z gliną, symbolizują ostatnią potęgę — mocarstwo anglo-amerykańskie. Zgodnie z tym proroctwem będzie ono wciąż istnieć, kiedy Królestwo Boże przyjdzie zniszczyć ludzkie rządy. Proroctwo dotyczące potęg światowych mających wpływ na sług Jehowy spisał również apostoł Jan. Potęgi te zostały przedstawione jako siedem głów bestii. Siódma głowa wyobraża mocarstwo anglo-amerykańskie. To ważny szczegół, bo według proroctwa nie pojawi się już żadna inna głowa. Tak więc mocarstwo anglo-amerykańskie wciąż będzie dominować, kiedy Chrystus oraz niebiańskie wojsko zniszczą je razem z pozostałymi rządami ludzkimi (Objawienie 13:1,2; 17:13,14).
Post został pochwalony 0 razy
Środa 9 marca Bóg jest miłością (1 Jana 4:8). To proste
Środa 9 marca
Bóg jest miłością (1 Jana 4:.
To proste stwierdzenie przypomina nam o fundamentalnej prawdzie: Bóg Jehowa, który jest Źródłem życia, jest też Źródłem miłości. On nas kocha! Świadomość ta daje nam poczucie bezpieczeństwa, szczęścia i spełnienia. Dla chrześcijan okazywanie miłości to nie opcja — to przykazanie (Mateusza 22 wersety od 37 do 40). Jeśli dobrze znamy Jehowę, to pierwszego przykazania dotyczącego miłości nietrudno nam przestrzegać. Wiemy, że On jest doskonały. Obchodzi się z nami życzliwie i delikatnie. Ale może nam być trudno przestrzegać drugiego przykazania. Dlaczego? Bo nasi bracia i siostry, czyli bliźni szczególnie nam bliscy, są niedoskonali. Czasami mogą powiedzieć albo zrobić coś, co odbierzemy jako niemiłe i przykre. Jehowa wiedział, że będzie to dla nas wyzwaniem. Dlatego natchnął niektórych pisarzy biblijnych do spisania konkretnych rad dotyczących miłości — dlaczego i jak powinniśmy okazywać ją sobie nawzajem. Jednym z tych pisarzy był apostoł Jan (1 Jana 3:11,12).
Post został pochwalony 0 razy
Czwartek 10 marca Żeby nie przechytrzył nas Szatan
Czwartek 10 marca
Żeby nie przechytrzył nas Szatan (2 Koryntian 2:11).
Bez względu na to, czy służymy Jehowie od niedawna, czy od wielu lat, powinniśmy zadać sobie pytanie: „Czy odpieram ataki Szatana, który próbuje podzielić moje serce?”. Załóżmy, że w telewizji lub internecie pojawia się jakiś obraz, który oddziałuje na zmysły. Jak zareagujesz? Ktoś mógłby sobie tłumaczyć, że to zdjęcie lub film nie jest pornografią. Ale czy nie jest narzędziem, za pomocą którego Szatan próbuje podzielić twoje serce? Zilustrujmy to przykładem. Do rozłupania dużej kłody drzewa często wykorzystuje się mały stalowy klin. Na początku w kłodę wbija się cienką, zaostrzoną końcówkę takiego klina, a potem wbija się go coraz głębiej, aż kłoda rozpadnie się na kawałki. Czy sugestywny obraz w mediach nie jest jak ta cienka końcówka klina? Coś, co na początku może się wydawać mało znaczące i nieszkodliwe, szybko może podzielić nasze serce i doprowadzić nas do grzechu i utraty lojalności. Dlatego nie pozwól, żeby cokolwiek niestosownego wdarło się do twojego serca! Dbaj, żeby było ono zjednoczone i bało się imienia Jehowy.
Post został pochwalony 0 razy
Piątek 11 marca Znoś słabości tych, którzy nie są silni
Piątek 11 marca
‛Znoś słabości tych, którzy nie są silni’ (Rzymian 15:1).
Nieczynni potrzebują z naszej strony ciągłego wsparcia. Podobnie jak zagubiony syn z przypowieści Jezusa mogą być wyczerpani emocjonalnie (Łukasza 15 wersety od 17 do 24). Przebywając w świecie Szatana, prawdopodobnie osłabli też duchowo. Musimy pomóc im odbudować zaufanie do Jehowy. W przypowieści o zagubionej owcy Jezus opisał, jak pasterz bierze ją na ramiona i niesie z powrotem do trzody. Pasterz już poświęcił sporo czasu i energii, żeby ją odnaleźć. Rozumie jednak, że owca potrzebuje dalszej pomocy. Nie ma siły, żeby sama wrócić do trzody, dlatego pasterz ją tam zanosi (Łukasza 15:4,5). Prawdopodobnie i my będziemy musieli poświęcić sporo czasu i energii, żeby pomóc niektórym nieczynnym pokonać ich słabości. Ale może się nam to udać dzięki duchowi Jehowy, Jego Słowu oraz publikacjom, które otrzymujemy w zborze. Gdyby więc poproszono cię o prowadzenie studium Biblii z osobą nieczynną, chętnie się tego podejmij.
Post został pochwalony 0 razy
Sobota 12 marca Po miłości widocznej wśród was wszyscy
Sobota 12 marca
Po miłości widocznej wśród was wszyscy rozpoznają, że jesteście moimi uczniami (Jana 13:35).
Każdy z nas powinien okazywać miłość — znak rozpoznawczy prawdziwych chrześcijan. Potrzebujemy też „dokładnej wiedzy i pełnego rozeznania” (Filipian 1:9). W przeciwnym razie „wskutek podstępu ludzi” — na przykład odstępców — bylibyśmy ‛miotani jakby przez fale i unoszeni tu i tam byle wiatrem nauki’ (Efezjan 4:14). Kiedy w I wieku naszej ery wielu przestało podążać za Jezusem, apostoł Piotr wyraził przekonanie, że Jezus ‛nauczał o życiu wiecznym’ (Jana 6:67,6. Chociaż w tamtym czasie Piotr nie rozumiał wszystkich szczegółów tych nauk, pozostał lojalny, ponieważ był pewny, że Jezus jest Chrystusem. Ty również możesz wzmacniać swoją wiarę w to, czego uczy Biblia. Dzięki temu przetrwasz każdą próbę i pomożesz innym budować silną wiarę (2 Jana 1,2).
Post został pochwalony 0 razy
Niedziela 13 marca Dzieci, powinniśmy kochać nie słowami
Niedziela 13 marca
Dzieci, powinniśmy kochać nie słowami, ale uczynkami i prawdą (1 Jana 3:1.
Żeby pomóc naszym braciom trzymać się prawdy, musimy im okazywać współczucie (1 Jana 3:10,11,16,17). Musimy ich kochać nie tylko wtedy, kiedy wszystko jest dobrze, ale też kiedy pojawiają się problemy. Na przykład czy znasz kogoś, kto stracił bliską osobę i potrzebuje pocieszenia albo praktycznej pomocy? A może słyszałeś o braciach, którzy ucierpieli na skutek klęski żywiołowej i potrzebują pomocy przy odbudowie Sali Królestwa albo ich domów? Nasze współczucie i miłość wyrażamy nie tylko słowami, ale co ważniejsze, naszymi czynami. Kiedy okazujemy sobie nawzajem miłość, naśladujemy naszego kochającego, niebiańskiego Ojca (1 Jana 4:7,. Ważnym wyrazem miłości jest przebaczanie. Na przykład gdy ktoś nas zrani, okażemy miłość, puszczając sprawę w niepamięć (Kolosan 3:13).
Post został pochwalony 0 razy
Poniedziałek 14 marca Nastąpi zmartwychwstanie zarówn0
Poniedziałek 14 marca
Nastąpi zmartwychwstanie zarówno prawych, jak i nieprawych (Dzieje 24:15).
Czy każda ze wskrzeszonych osób skorzysta z indywidualnego szkolenia, na wzór dzisiejszego studium Biblii? Czy wszyscy zostaną przydzieleni do zborów i będą szkoleni, żeby uczyć kolejnych zmartwychwstałych? Czas pokaże. Wiemy jednak, że pod koniec Tysiącletniego Panowania Chrystusa „wiedza o Jehowie napełni ziemię” (Izajasza 11:9). Będzie to pracowity, a zarazem fascynujący okres! My również będziemy musieli wtedy dokonywać zmian, żeby podobać się Jehowie — zwalczać grzeszne skłonności i wprowadzać w życie Jego zasady. Dlatego pomagając w tym zmartwychwstałym, będziemy umieli okazać im prawdziwą empatię (1 Piotra 3:. Ponieważ sami będziemy z pokorą ‛wypracowywać swoje wybawienie’, zmartwychwstali z pewnością chętnie przyłączą się do nas w wielbieniu Jehowy (Filipian 2:12).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 24 z 32Idź do strony Poprzedni1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 30, 31, 32Następny